Poczuj luksus lnu z rabatem -15% na POŚCIEL PREMIUM! ! * Akcesoria kąpielowe i saunowe z lnu i konopi  * SKARPETY  LNIANE w atrakcyjnych pakietach !

Kurczliwość lnu

Len to naturalna tkanina, która ma wiele zalet, takich jak przewiewność, antybakteryjność, antyalergiczność i ekologiczność.

Len ma jednak skłonność do kurczenia się pod wpływem prania i suszenia.

Jednak nie taki diabeł straszny jak go malują.

Dlaczego tak się dzieje i jak temu zapobiegać? A co zrobić, gdy nasza pościel, odzież lub inny produkt z lnu już się skurczył?

Sprawdź kurczliwość tkaniny lnianej: 

Ze względu na naturalny charakter lnu, zaleca się przed krojeniem i szyciem sprawdzić kurczliwość.

Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek podczas prania i użytkowania gotowych wyrobów.

Oto prosty domowy sposób, aby sprawdzić, ile kurczy się tkanina lniana:

Zmierz początkową długość: Rozpocznij od zmierzenia długości tkaniny lnianej przed pierwszym praniem. To twój punkt wyjścia.

Pranie: Wypierz tkaninę lnianą w zimnej lub letniej wodzie (30-40°C). Unikaj gorącej wody, ponieważ może to zwiększyć ryzyko kurczenia się.

Wirowanie: Ustaw pralkę na maksymalnie 400 obrotów na minutę. Wyższe obroty mogą zwiększyć kurczenie się tkaniny

Wirowanie można też pominąć, jeżeli sprawdzasz niewielki kawałek.

Suszenie: Po praniu, susz tkaninę lnianą na powietrzu. Unikaj suszarek automatycznych, które mogą przyczynić się do skurczenia materiału.

Ponowne zmierzenie: Po wysuszeniu zmierz ponownie długość tkaniny. Porównaj ją z początkową długością. Jeśli różnica jest minimalna (około 3%), to tkanina lniana zachowała się dobrze.

Dlaczego len się kurczy?

Len jest tkaniną wykonaną z włókien roślinnych, które są zbudowane z celulozy. Celuloza jest polimerem, czyli długim łańcuchem cząsteczek, które są połączone wiązaniami wodorowymi. Wiązania te są słabe i łatwo się rozrywają pod wpływem wody, ciepła lub mechanicznego nacisku. Wtedy włókna lnu zmieniają swoją strukturę i długość, co prowadzi do kurczenia się tkaniny.

Jak zapobiegać kurczeniu się lnu?

Aby uniknąć kurczenia się lnu, należy stosować się do kilku zasad pielęgnacji tej tkaniny:

  • Prać len raczej w niskiej temperaturze (nie wyższej niż 40°,60° ) i na delikatnym programie, najlepiej ręcznie lub osobno od innych tkanin.

  • Nie używać silnych detergentów, wybielaczy ani płynów zmiękczających, które mogą uszkadzać włókna lnu. Zamiast tego stosować łagodne środki do prania tkanin naturalnych.

  • Nie wykręcać ani nie wyżymać lnu, gdyż może to spowodować odkształcenia. Zamiast tego delikatnie odcisnąć nadmiar wody i rozwiesić tkaninę do suszenia, gdy jest jeszcze wilgotna.

  • Suszyć len na świeżym powietrzu lub w suszarce bębnowej na krótkim i delikatnym programie. Nie przesuszać lnu, gdyż może to spowodować pękanie włókien i utratę miękkości.

  • Prasować len na wysokiej temperaturze, gdy jest jeszcze wilgotny lub używając parownicy. Prasować tkaninę na lewej stronie lub przez wilgotną ściereczkę, aby nie uszkodzić jej struktury.

Jak ratować skurczony len?

Jeśli nasz produkt z lnu już się skurczył, nie wszystko jest stracone. Możemy spróbować go rozciągnąć, stosując się do następujących kroków:

  • Namoczyć skurczony len w ciepłej wodzie z dodatkiem octu lub odżywki do włosów, które pomogą zmiękczyć włókna i przywrócić im elastyczność.

  • Po kilkunastu minutach wyjąć tkaninę z wody i delikatnie odcisnąć nadmiar wody. Nie spłukiwać lnu, aby nie usunąć substancji zmiękczających.

  • Rozłożyć tkaninę na płaskiej powierzchni i delikatnie naciągać ją we wszystkich kierunkach, aby przywrócić jej pierwotny kształt i rozmiar. Można też użyć żelazka lub parownicy, aby pomóc w rozciąganiu lnu. Najlepiej rozprasowywać od środka do boków. 

  • Pozostawić tkaninę do wyschnięcia w naturalny sposób, unikając bezpośredniego nasłonecznienia lub źródeł ciepła. Nie zawijać ani nie składać lnu, gdyż może to spowodować ponowne skurczenie się tkaniny.

Kupuj rozważnie

Aby uniknąć problemów z nadmiernym kurczeniem się lnu ( 8-10%) warto kupować tkaniny od dostawców, którzy oferują lny już wstępnie wykurczone, w procesie tamblowania(1) lub sanforyzacji (2). Tamblowanie polega na mechanicznym ugniataniu i rozciąganiu włókien, co nadaje im miękkość i sprężystość. Sanforyzacja to proces termiczny, który stabilizuje wymiary tkaniny i zapobiega jej kurczeniu się. W wyniku tych procesów ogranicza się kurczliwość lnu do około 3%.

Jedną z firm, która oferuje takie usługi, jest Linen Partner - Lniane Tekstylia s.c. To polska firma, która specjalizuje się w sprzedaży wysokiej jakości tkanin lnianych i tekstyliów lnianych takich jak pościel, odzież, obrusy i inne. Linen Partner s.c. gwarantuje, że ich produkty są trwałe, estetyczne i przyjazne dla skóry i środowiska.

1/ Tamblowanie to proces mechanicznego ugniatania i rozciągania włókien, który nadaje im miękkość i sprężystość. Jest to jedna z metod wykurczania tkanin, czyli zapobiegania ich kurczeniu się pod wpływem prania i suszenia. Tamblowanie stosuje się głównie do tkanin z włókien naturalnych, takich jak bawełna, len, wełna czy jedwab.

Istnieją różne typy tamblerów, czyli maszyn służących do tamblowania. Najczęściej spotykane to:

  • Tambler bębnowy: składa się z obrotowego bębna, w którym umieszcza się tkaninę. Bęben obraca się z dużą prędkością, powodując uderzanie tkaniny o ścianki bębna i między sobą. W ten sposób włókna są ugniatane i rozciągane.

  • Tambler pneumatyczny: składa się z komory, w której wprowadza się sprężone powietrze. Powietrze tworzy silne podmuchy, które uderzają w tkaninę i powodują jej ugniatanie i rozciąganie.

  • Tambler hydrodynamiczny: składa się z komory, w której wprowadza się wodę pod ciśnieniem. Woda tworzy silne strumienie, które uderzają w tkaninę i powodują jej ugniatanie i rozciąganie.

Tamblowanie poprawia nie tylko właściwości mechaniczne tkanin, ale także ich wygląd i jakość. Tkaniny po tamblowaniu są bardziej miękkie, puszyste, elastyczne i odporniejsze na gniecenie. Ponadto, tamblowanie może wpłynąć na zmianę koloru, połysku lub faktury tkaniny, nadając jej ciekawy efekt wizualny.

2/ Sanforyzacja to proces termiczny, który stabilizuje wymiary tkaniny i zapobiega jej kurczeniu się. Polega na przepuszczeniu tkaniny przez maszynę z podgrzewanym bębnem oplecionym gumą, który wywiera nacisk na włókna i zmienia ich strukturę. Sanforyzacja stosuje się głównie do tkanin z włókien naturalnych, takich jak bawełna czy len

Lniane tekstylia oferowane przez Linen Partner s.c są nie tylko piękne i wygodne, ale także trwałe i stabilne. Dzięki procesom tamblowania i sanforyzacji, które ograniczają kurczenie się lnu , możesz być pewien, że twoje produkty z lnu zachowają swój kształt i rozmiar przez długi czas. Linen Partner s.c to firma, której możesz zaufać.

Produkt dodany do listy życzeń
Product added to compare.