Tkaniny lniane oraz wyroby z nich uszyte , naturalne , białe i kolorowe są łatwe w pielęgnacji. Z reguły wystarczy zwykłe pranie wodne w pralce lub ręczne oraz suszenie klasyczne lub w suszarce bębnowej.

Jednak zwróć uwagę, że lniane rzeczy uszyte w kombinacji z innymi materiałami, kolorowymi nićmi lub dodatkami nie lnianymi , może mieć wpływ na sposób pielęgnacji.

Dlatego:

ZAWSZE najpierw sprawdź instrukcje prania na etykiecie.

Chociaż wszystkie 100% lniane sukienki, tuniki, spodnie i koszule itd. można prać w pralce, inne materiały używane do szycia, wykończenia i wypełnienia mogą wymagać czyszczenia chemicznego.

Pranie lnu - kilka praktycznych rad na każdy dzień

Normalne pranie min. 30 min. z detergentem, przy 60 st. C zmniejsza ryzyko przeniesienia infekcji i w większości przypadków skutecznie zabezpiecza czystość wyrobów .

Na szczęście dla tekstyliów lnianych wskazane temperatury nie są problemem. Len znosi je doskonale. Dla samego lnu, pranie w temperaturze 90 st.C też jest możliwe, ale powinniśmy zwracać uwagę na dodatki w wyrobie - rodzaj nici, zamki , guziki , zdobienia itd.

Generalnie - jeżeli niższa temperatura wody daje dobre efekty prania, nie podwyższaj jej, zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Pamiętaj :

 • mocno zabrudzone rzeczy należy przechowywać i prać oddzielnie ,
 • zabezpiecz kosz na brudne pranie wkładając dodatkowy worek, najlepiej tkaninowy lniany,

 • prać wyroby szczególnie zabrudzone oddzielnie od innych rzeczy,

 • twarda woda będzie wymagać zmiękczacza, najlepiej bez zapachu, taka woda ułatwia pranie a wyrób zachowa miękkość
 • bezwzględnie umyj ręce po pracy z niepranymi tekstyliami

Prosimy zastosuj kilka prostych rad:

 • wybierz poziom wody w pralce maksymalnie z oferowanego. Twoje lny powinny się swobodnie przemieszczać w pralce.

 • nie tłum pralki zbyt wielką ilością rzeczy na raz. To może spowodować skręcenia lub rozciągniecie wyrobów i konsekwencji zmianę kształtu.

 • Upewnij się, że wszystkie inne rzeczy w pralce są podobne do lnianych pod względem koloru, wagi i instrukcji prania

 • Jeśli lniane ubrania pierzesz ręcznie, należy stosować tylko delikatne ruchy – nie wykręcaj , skręcaj ani nie szoruj . Pranie ręczne jest zalecane dla ubrań, które nie są silnie zabrudzone lub tkanina czy dzianina ma luźny splot i mogą ulec uszkodzeniu podczas prania tradycyjnego w pralce. Wyjątkiem są specjalne programy do prania ręcznego.

 • upewnij się, że wszystko jest dobrze wypłukane przed suszeniem.

Jeśli produkt podczas procesu produkcyjnego był już oprany mechanicznie, to można bezpiecznie suszyć go w suszarce mechanicznej.

 • Zalecane niskie temperatury suszenia w suszarkach mechanicznych i wyjęcie wyrobu , gdy jest jeszcze lekko wilgotny.

 • Lepiej suszyć lniane produkty na płasko , szczególnie dzianiny, które przed suszeniem można lekko formować.

 • Na płasko - wieszaki lub sznurki mogą odbijać ślady na tkaninie, a także powodować odkształcenie części garderoby. lepiej jest położyć na drobnej siatce.

 • Jeśli istnieje potrzeba prasowania, prasować lniane wyroby, gdy są lekko wilgotne, program na żelazku len lub 200 st. C lub parą

Reasumując :

Tkaninę lnianą można prać w pralce 40-60 st C i z każdym praniem staje się coraz bardziej miękka bez utraty jakości.

Jeżeli mieszkasz tam gdzie jest twarda woda (stopień twardości wody do 0-8,4°dH nie wymaga zmiękczania, stopień sprawdź u dostawcy wody), nie wahaj się ją zmiękczyć delikatnymi eko środkami.

Możesz również użyć kul do zmiękczania ( gładkich, jak piłka tenisowa), w czasie prania lub w suszarce bębnowej jeżeli jest taka konieczność ( delikatne programy).

Len można prasować tradycyjnym żelazkiem lub parowym ( 200 st.C / trzy kropki). W przeciwieństwie do innych tkanin len ma bardzo wysoką odporność cieplną.

Prasowanie w wysokich temperaturach skutecznie zabija bakterie i wirusy.

Przed suszeniem w warunkach atmosferycznych,  w stanie rozwieszonym lub na płasko ( dzianiny lniane), uformuj , delikatnie naciągając, oczekiwany kształt wyrobu.

Skarpety lub czapki dzianinowe możesz ciągnąć wzdłuż przed suszeniem, co pomoże zachować efekt naturalnego dopasowania.

Chętnie odpowiemy na pytania dotyczące pielęgnacji wyrobów lnianych oraz ich dostępności w naszej firmie.

Standardowy opis konserwacji tkanin lnianych

Jeżeli coś nam umknęło, prosimy o komentarze:  linen@interia.pl

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności