czyli kup teraz ! Zapłać do 30 dni bezkosztowo !

Tkaniny lniane oraz wyroby z nich uszyte , naturalne , białe i kolorowe są łatwe w pielęgnacji. Z reguły wystarczy zwykłe pranie wodne w pralce lub ręczne oraz suszenie klasyczne l. Suszenie mechaniczne nie jest zalecane ze względu na dodatkowy wykurcz i szybsze zużycie tkaniny. Zawsze jednak można dokonać prób we własnym zakresie by osiągnąć najlepszy rezultat.

Jednak zwróć uwagę, że lniane rzeczy uszyte w kombinacji z innymi materiałami, kolorowymi nićmi lub dodatkami nie lnianymi , może mieć wpływ na sposób pielęgnacji.

Dlatego:

ZAWSZE najpierw sprawdź instrukcje prania na etykiecie.

Chociaż wszystkie 100% lniane sukienki, tuniki, spodnie i koszule itd. można prać w pralce, inne materiały używane do szycia, wykończenia i wypełnienia mogą wymagać czyszczenia chemicznego.

Pranie lnu - kilka praktycznych rad na każdy dzień

Normalne pranie min. 30 min. z detergentem, przy 40 st. C w większości przypadków skutecznie zabezpiecza czystość wyrobów .

Proponujemy używać łagodnych  detergentów przeznaczonego do delikatnych tkanin.

Polecamy unikać detergentów zawierających substancje takie jak boran sodu, wodorotlenek sodu, celulaza, proteaza i amylaza. 

Na szczęście dla tekstyliów lnianych wskazane temperatury nie są problemem.  Dla samego lnu, pranie w temperaturze wyższej też jest możliwe, ale powinniśmy zwracać uwagę na dodatki w wyrobie - rodzaj nici, zamki , guziki , zdobienia itd. Wyższe temperatury mogą powodować dodatkowy wykurcz tkaniny i szybsze jej zużycie.

Generalnie - jeżeli niższa temperatura wody np. 30 st C daje dobre efekty prania, nie podwyższaj jej, zaoszczędzisz czas i pieniądze.

Pamiętaj :

  • mocno zabrudzone rzeczy należy przechowywać i prać oddzielnie ,
  • zabezpiecz kosz na brudne pranie wkładając dodatkowy worek, najlepiej tkaninowy lniany,

  • prać wyroby szczególnie zabrudzone oddzielnie od innych rzeczy,

  • twarda woda będzie wymagać zmiękczacza, najlepiej bez zapachu, taka woda ułatwia pranie a wyrób zachowa miękkość
  • bezwzględnie umyj ręce po pracy z niepranymi tekstyliami

Prosimy zastosuj kilka prostych rad:

  • wybierz poziom wody w pralce maksymalnie z oferowanego. Twoje lny powinny się swobodnie przemieszczać w pralce.

  • nie tłum pralki zbyt wielką ilością rzeczy na raz. To może spowodować skręcenia lub rozciągniecie wyrobów i konsekwencji zmianę kształtu.

  • Upewnij się, że wszystkie inne rzeczy w pralce są podobne do lnianych pod względem koloru, wagi i instrukcji prania

  • Jeśli lniane ubrania pierzesz ręcznie, należy stosować tylko delikatne ruchy – nie wykręcaj , skręcaj ani nie szoruj . Pranie ręczne jest zalecane dla ubrań, które nie są silnie zabrudzone lub tkanina czy dzianina ma luźny splot i mogą ulec uszkodzeniu podczas prania tradycyjnego w pralce. Wyjątkiem są specjalne programy do prania ręcznego.

  • upewnij się, że wszystko jest dobrze wypłukane przed suszeniem.

Nie zalecamy suszenia w suszarkach mechanicznych. Jeżeli jednak jest to konieczne :

  • Zalecane niskie temperatury suszenia w suszarkach mechanicznych i wyjęcie wyrobu , gdy jest jeszcze lekko wilgotny.

  • Lepiej suszyć lniane produkty na płasko , szczególnie dzianiny, które przed suszeniem można lekko formować.

  • Na płasko - wieszaki lub sznurki mogą odbijać ślady na tkaninie, a także powodować odkształcenie części garderoby. lepiej jest położyć na drobnej siatce.

  • Jeśli istnieje potrzeba prasowania, prasować lniane wyroby, gdy są lekko wilgotne, program na żelazku len lub 200 st. C lub parą

Reasumując :

Tkaninę lnianą można prać w pralce najlepiej do 40 st C i z każdym praniem staje się coraz bardziej miękka bez utraty jakości.

Jeżeli mieszkasz tam gdzie jest twarda woda (stopień twardości wody do 0-8,4°dH nie wymaga zmiękczania, stopień sprawdź u dostawcy wody), nie wahaj się ją zmiękczyć delikatnymi eko środkami.

Możesz również użyć kul do zmiękczania ( gładkich, jak piłka tenisowa), w czasie prania . W suszarce bębnowej jeżeli jest taka konieczność ( delikatne programy) . Za każdym razem dla bezpieczeństwa przeprowadź testy.

Len można prasować tradycyjnym żelazkiem lub parowym ( 200 st.C / trzy kropki). W przeciwieństwie do innych tkanin len ma bardzo wysoką odporność cieplną.

Prasowanie w wysokich temperaturach skutecznie zabija bakterie i wirusy.

Przed suszeniem w warunkach atmosferycznych,  w stanie rozwieszonym lub na płasko ( dzianiny lniane), uformuj , delikatnie naciągając, oczekiwany kształt wyrobu.

Skarpety lub czapki dzianinowe możesz ciągnąć wzdłuż przed suszeniem, co pomoże zachować efekt naturalnego dopasowania.

Chętnie odpowiemy na pytania dotyczące pielęgnacji wyrobów lnianych oraz ich dostępności w naszej firmie.

Jeżeli coś nam umknęło, prosimy o komentarze:  linen@interia.pl

Produkt dodany do listy życzeń
Product added to compare.